Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A szervezet közleménye szerint emberek egy csoportját nem helyes tisztátalannak minősíteni, nem lehet megkülönböztetni és kriminalizálni csupán orientációja, identitása, boldogságkeresése okán.
A Mazsihisz neve is szerepel egy olyan nyilatkozat aláírójaként, amely az elidegeníthetetlen emberi méltóságot összeköti a férfiak és nők közötti házasság intézményével. A szervezet később egy állásfoglalást is közölt, amelyben próbálnak elhatárolódni a nyilatkozattól:
„hitünk szerint az emberi lény méltósága feltétel nélküli. A szándékunk ellenére, figyelmetlenül megbántott felebarátainkat megkövetjük, elnézésüket kérjük” – idéz a Heisler András által vezetett szervezet közleményéből a Telex.
A lap szerint az állásfoglalás arra a közös nyilatkozatra utalt, amelyet tizennégy magyarországi egyház közösen adott ki nemrég a „házasság, a család és az emberi méltóság” védelmében.
„Mi, az alulírott katolikus, protestáns és ortodox egyházak, valamint zsidó hitközségek képviselői, a karácsonyra készülve, illetve a hanuka gyertyáinak fényében, egyben az utóbbi időkben egyre erősödő társadalmi vitákra reagálva ezúton is megerősítjük a házasságra, a családra és az emberi méltóságra vonatkozó zsidó és keresztény értékrend fontosságát” – olvasható a nyilatkozatban.
Vita a Mazsihiszben
Az állásfoglalás vitát váltott ki a Mazsihisz vasárnapi közgyűlésén. Frölich Róbert országos főrabbi kifogásolta, hogy a nyilatkozatba bekerült egy olyan vállalhatatlan mondat, amely a neki és Radnóti Zoltán főrabbinak előzetesen véleményezésre megküldött tervezetben nem szerepelt. Nevezetesen: „A zsidó hagyományban is a nő-férfi kapcsolat házasság általi szentesítése az emberi méltóság alapja”. Az országos főrabbi szerint
továbbá ellentétes a zsidóság értékrendjével, hagyományaival, tanításával. A nyilatkozatot a Mazsihisz nevében aláíró Heisler András elmondta:
Egyetértett az országos főrabbi kritikájával, és felidézte, hogy a Mazsihisz korábban már szolidaritását fejezte ki a megkülönböztetett, démonizált közösség iránt. Közleményében a Mazsihisz azt is hangsúlyozta: vallja, hogy emberek csoportját nem helyes tisztátalannak minősíteni, nem szabad megkülönböztetni és különösen kriminalizálni csupán orientációja, identitása, boldogságkeresése okán.
Kép forrása: MTI/Ceglédi Zsolt